Kulttuurivihkojen kustantaja Elias Krohn on palkittu Samuli Paronen -palkinnolla. Suomen aforismiyhdistys jakaa palkintoa kolmen vuoden välein, ja se myönnetään ansioista aforistiikan saralla. Tämä on ensimmäinen kerta, kun palkinto on annettu kustannusalalle.
”Halusimme näin nostaa esiin kustannustoiminnan tärkeyttä aforismien esiintuomiselle ja sille, että yleisö löytää aforistiikan pariin”, yhdistyksen puheenjohtaja Eino Heikkilä kertoo.

Heikkilä kiittää Kulttuurivihkoja erityisen aktiiviseksi aforismien kustantajaksi.
”Vaikka kyseessä on suhteellisen pieni kustantamo, julkaisee se kuitenkin paljon aforistiikkaa, mikä on merkillepantavaa ja kunnioitettavaa varsinkin, kun isommat kustantamot eivät aforistiikkaa juurikaan kustanna.”
Samuli Paronen -palkinto annettiin nyt ensimmäistä kertaa kustantajalle. Palkinnon ovat aiempina vuosina saaneet Helena Anhava, Mirkka Rekola, Paavo Haavikko, Markku Envall, Arto Seppälä, Hilja Mörsäri, Pekka Kejonen, Torsti Lehtinen ja Maija Paavilainen.
Palkinto koostuu seppä Upi Anttilan taoksesta sekä kunniakirjasta.
Elias Krohn kertoo Kulttuurivihkojen tavoitteena olevan nimenomaan marginaalisten kirjallisuudenlajien esiin nostaminen. Kulttuurivihkot on aloittanut toimintansa lehtenä, mutta kirjojakin yritys on kustantanut jo liki kymmenen vuotta.
”Runouden ja lyhytproosan tarjoamisesta se lähti liikkeelle”, Krohn muistelee. Hän kertoo, että ensimmäinen Kulttuurivihkojen kustantama aforismikokoelma oli Hannu Parosen Aikaa kuluttamassa, joka julkaistiin vuonna 2019.
Krohn toteaa, että kirjojen julkaiseminen ei ole ongelma – tehdäänhän omakustanteitakin nykyään paljon. Hankalaa sen sijaan on päästä esille. Kirjakauppalevitykseen pääsee vain tietty joukko kirjoista.
”Ala on keskittynyt ja isot toimijat keskittyvät valtakirjallisuuteen”, Krohn huomauttaa.
Kulttuurivihkot julkaisee parikymmentä kirjaa vuodessa, tänä vuonna hieman ylikin. Käsikirjoituksia tulee huomattavasti enemmän, ja kustantaja Krohn sanoo, että rannalle jää hyviäkin tekstejä.
”Sillä on rajansa, miten paljon pystytään julkaisemaan.”

Krohn etsii teksteistä särmää ja selkeästi esille nousevaa omaa ääntä. Aforismien kohdalla myös kyky sanoa nasevasti on tärkeää, samoin se, että teoskokonaisuus on harkittu.
Krohn sanoo iloitsevansa aina, kun uusi hyvä kirja on saatu julkaistua. Muutakin ilahduttavaa kustantajan työssä on:
”Kirjanjulkistusjuhlat ja kirjatilaisuudet ovat mukavia hetkiä: kirjan kustantaja, kirjailija ja lukijat – kaikki kolme osapuolta – kohtaavat. Ne ovat hyviä hetkiä.”